Nerozumiem, prečo je dobré zvyšovať infláciu

Autor: Peter Ambros | 23.1.2015 o 10:24 | Karma článku: 5,33 | Prečítané:  839x

V správach mi povedali, že bude lepšie, lebo všetko bude drahšie. Lebo Európska centrálna banka sa rozhodla vykupovať štátne pôžičky, aby tým povzbudila štáty tlačiť viac nekrytých papierových bankoviek, aby tak hodnota peňazí klesla. Aby teda stúpla inflácia.

Rodičia mi rozprávali to, čo sa dozvedeli od svojich rodičov. Teda skúsenosť 20. storočia s jeho dvomi vražednými svetovými vojnami. Totiž že inflácia je mor. Rozumel som tomu. Čím viac ľudí nemá na chleba, tým je spoločnosť nespokojnejšia. Tým väčšie je množstvo ľudí, ktorí chcú zmeniť režim. Keď treba aj násilím. Tým väčšia je ochota vládnúcich, odpútať pozornosť nespokojných. Najprv zvaľovaním viny na obetných baránkov – na menšiny, ktoré možno mlátiť takmer beztrestne. A keď treba, aj vyvolaním vojny. Takže tomu, čo mi povedali v správach, nerozumiem.

Ešte mi v správach povedali, že z rozhodnutia Európskej centrálnej banky budú bezprostredne profitovať banky a burziáni, lebo stúpne cena akcií. Na dlhé lakte vraj aj celá ekonomika, lebo bude rásť, a keď bude rásť, podnikatelia budú investovať a zníži sa tým nezamestnanosť. Znepokojujú ma tie dlhé lakte a skúsenosť, že si európski podnikatelia v posledných desaťročiach zvykli znižovať nezamestnanosť v Hongkongu a na Tajwane a nie v krajinách Únie. V krajinách Únie naopak dramaticky rastie počet nespokojencov, demonštrujúcich v Drážďanoch a Lipsku proti menšine prisťahovalcov, voliacich v Paríži Marinu le Pen a v Banskej Bystrici Kotlebu. Takže zasa nerozumiem, prečo sa mám z rozhodnutia Európskej centrálnej banky tešiť.

Rozumiem vete, ktorú vyslovil už pred takmer sto rokmi Bertolt Brecht, že založiť banku je väčší zločin než banku vylúpiť. Rozumiem aj tomu, že revolúcie doteraz vypukli vždy vtedy, keď čoraz viacej ľudí nemalo na chleba, zatiaľčo čoraz menej ľudí vlastnilo čoraz väčšie majetky. Vraj je to tak na svete aj teraz, hovorievajú mi občas v správach. Takže nerozumiem.

Rozumiem tomu, že dôvodom terorizmu v modernej dobe je často náboženský fanatizmus. Ale vidí sa mi, že ani náboženský fanatizmus nepadá z neba, že aj ten má svoje dôvody. Nepoznám náboženstvo, ktoré by výslovne odobrovalo násilie. Viem, že ho neodobruje ani islám. Preto si myslím, že skutočným dôvodom náboženského fanatizmu, ktorý sa nezastavuje ani pred násilím terorizmu, je zúfalstvo tých, ktorý po dlhý čas nemajú na chleba. A už zasa nerozumiem tomu, že je dobre, že chlieb bude drahší.

Mohol by mi prosím niekto zrozumiteľne to všetko, čomu nerozumiem, vysvetliť?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?