Európska demokracia od kolísky až po hrob?

Autor: Peter Ambros | 27.1.2015 o 12:05 | Karma článku: 3,58 | Prečítané:  486x

Mám obavy o budúcnosť demokracie na svete. Je Orbán priekopníkom, kráčajúcim s duchom doby? Európska reakcia na Ukrajinu a na výsledok nedeľných volieb v Grécku tomu nasvedčujú.

„Existujú dva nemecké štáty“, povedal nám na prednáške z dejín Medzinárodného robotníckeho hnutia v prvom semestri na bratislavskej Filozofickej fakulte docent Ušiak. „Jeden je demokratický a druhý sa tak volá“. Patrím ku generácií narodenej v štáte, ktorý si nadával „ľudovodemokratický“. Keď sme začali brať rozum zistili sme, že „demokracia“ je grécke slovo a že znamená po slovensky „vláda ľudu“, a že teda „ľudová demokracia“ znamená „ľudová vláda ľudu“. Mali sme o dôvod viac sa aspoň z boľševika vysmiať, keď už sme sa jeho vlády nedokázali zbaviť. Spoznať ozajstnú demokraciu sme nemali príležitosť. Vedeli sme len, že tá naša sa tak iba volá, a to ešte so štylistickou chybou. Tú ozajstnú sme síce nepoznali, ale túžili sme po nej a vážili sme si ju. Mysleli sme, že tú ozajstnú majú „na Západe“, a predpokladali sme, že si ju aj vážia. Možno, že to vtedy naozaj tak bolo. Dnes žijeme už aj my „na Západe“. A ja mám z roka na rok väčšie pochybnosti o tom, či si „Západ“ – a zďaleka nielen dnešní Slováci – dokáže demokracie vážiť.

V nedeľu Grécko – krajina, z ktorej k nám demokracia prišla – volilo. Grécky „demos“ vyjadril jasne svoju vôľu. Povedal, že už nevládze. Nemá už silu podrobovať sa diktátu politického útvaru zvaného „Európska únia“, ktorý združuje 28 štátov, pokladajúcich sa za demokratické. Aj samotná EÚ sa vari pokladá za demokratickú. Ba aj parlament má (mala československá ľudová demokracia tiež, pravda?!). No a teraz kvízová otázka: Kto naozaj rozhoduje o politike Európskej Únie? Európsky parlament v Štrasburgu alebo Európska komisia v Bruseli? Alebo sú to v skutočnosti túlavé summity šéfov 28 európskych vlád? Žeby napokon samotná Angela Merkelová? Grécky ľud sa rozhodol pre svojho zástupcu, ktorý by vyjednal so svojimi kontrahentami nejaké riešenie tak, aby nemusela väčšina Grékov trieť biedu. Angela Merkelová už za nás ostatných Európanov signalizovala, že o nejakých kompromisoch nemôže byť ani reči.

Pred rokom prehovoril na Majdane ukrajinský ľud. Odpovedal mu Vladimír Putin najprv okupáciou a latentnou anexiou ukrajinského výsostného územia na Kryme, potom rozpútaním vojny na východnej Ukrajine. Keby sa ma bol niekto pred poldruha rokom opýtal, ako by asi mohla na takúto hypotetickú situáciu zareagovať demokratická Európa, určite by mi nebola napadla odpoveď, ktorú na túto otázku dala dnes už história.

Bojím sa, že oba prípady sú iba symptómami. Tretím podobným symptómom pre ohrozenie nespochybniteľnosti demokracie ako želateľného spoločenského zriadenia na celom svete je pre mňa nehanebná otvorenosť výrokov Viktora Orbána na túto tému. Prvý raz som sa preľakol v čase bezprostredne po veľkej finančnej kríze. Ukázalo sa vtedy, že podobne ako sa o Európskej politike nerozhoduje v Štrasburgu, tak o politickom vývoji všeobecne nerozhodujú aspoň voliteľní politici exekutívy s viditeľnými tvárami, ale anonymné a kontrole väčšín sa vymykajúce postavy zo sveta financií. Čo ich zaujíma nie je rozhodovanie ľudí, ale stabilita meny a výška dividendy. Preľakol som sa keď som si uprostred finančnej krízy uvedomil, že sú pre nich, podľa ich kritérií, vzorovými a vzornými štátmi Turecko a Čína. Demokratické procesy sú zdĺhavé, nepohodlné a nevypočítateľné. Ešte nevypočítateľnejšie ako dianie na burzách.

Zatiaľ sa ešte odvažuje okrem neonacistov vyslovovať pohŕdavo o demokracií akurát tak Orbán. Je však možné, že práve on pochopil duch času. Ak sa zo sveta začne vytrácať úcta k demokracií, hrozí nebezpečie, že tí, ktorí si miesto nej vážia stabilitu meny a výšku dividendy, ju prestanú iba obchádzať a začnú odstraňovať. Moc na to majú už teraz – to dokázala finančná kríza. Demokracia je ohrozená. Keď už ju nedokážeme brániť, vážme si ju aspoň.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.

KULTÚRA

Star Trek mával smiešne masky a triky. Na nových častiach sa však nešetrilo

Na Netflixe sú prvé epizódy po desiatich rokoch.


Už ste čítali?